SharePoint 2013′ de Business Intelligence Features Kurulumu

Günümüzde SharePoint kullanımı çok yaygınlaştı. Artık kurumsal şirketler, kendi iç işlerinin tamamını ve hatta internet sitelerini SharePoint portaller üzerinden yönetir durumdalar. Bütün süreçlerini, bunların takibi gibi konuları bu portaller ya da alt siteler üzerinden kolayca yapabiliyorlar. Üst yönetimler hali hazırda var olan veri ambarlarındaki ya da sahip oldukları sistemlerdeki, iş zekası için kullandıkları, kıymetli verilerin analizlerini bu platform üzerinden yapmak isteyebiliyorlar. Bunun yanı sıra PerformancePoint servisi kullanılarak görselleri çeşitli, derin analizlere imkan veren, son kullanıcıların bile rahatlıkla oluşturabileceği araçları (Dashboard, Score Card, Decomposition Tree vb.) kullanabilmek için yine bu kurulumları yapmak isteyebilirsiniz. Visio grafik servisleri kullanılarak Visio’ da yaptıklarınızı rapor olarak göstermek isteyebilirsiniz. SQL Server Reporting Services servislerini kullanarak portal üzerinde PowerView ve PowerPivot rapoları yapabilirsiniz.

SharePoint 2013 üzerinde PerformancePoint Service, Visio Graphics Service ve son olarak Reporting Services Service özelliklerini konfigüre etmek için aşağıda belirttiğim adımları izleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle bir SharePoint 2013 kurulumu çalıştırmış olmalısınız. Sırasıyla aşağıdakileri çalıştırmanız yeterli olacaktır.

1. SharePoint 2013 installer kullanılarak öncelikle Prerequisite‘ leri kurmalısınız.
2. SharePoint 2013 Server kurulumunu tamamlayın. (Server Farm olmalı)
3. Microsoft SQL Server 2012 SP 1 kurulumunu yapın. (Default (ya da Named) instance’ ı full olarak kurabilirsiniz).

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Microsoft SQL Server 2012 PowerPivot for Microsoft SharePoint 2013 bileşenlerini kurmanız gerekiyor. Buradan ilgili link’ e ulaşabilirsiniz.

Kurulumu başlattıktan sonra ilgili bileşenler için gerekli kurulumu tamamlayın.
Image
Bu adımı da tamamladıktan sonra tekrar SQL Server 2012 SP 1 kurulumunu çalıştırın. Bu sefer POWERPIVOT instance’ ı kuracaksınız. Bunun için Setup Role bölümünden PowerPivot for SharePoint seçeneğini seçerek kurulumu yapabilirsiniz. Bu bölümde Add SQL Server Database Relational Engine Services to this installation seçeneğini seçmenize gerek yok. Daha önce Default instance (Named instance kurulumu da yapmış olabilirsiniz) kurulumu yaptığınız için tekrar Database Engine kurulu yapmanıza gerek yok.
Image
Yukarıda bu adımı başarılı şekilde tamamladığınızı gösteren ekran görüntüsünü görüyorsunuz. Buradan sonra PowerPivot for SharePoint 2013 Configuration Tool‘ u çalıştırıyoruz. Bu sayede PowerPivot için gerekli ayarların tümünü bir dizi PowerShell komutu kullanarak araç bizim yerimize yapıyor. Aşağıdaki gibi Microsoft SQL Server 2012 içerisinden aracı çalıştırabilirsiniz.
Image
Çalıştırdıktan sonra karşımıza çıkan ekranda OK tuşuna basıyoruz.
Tool
Ardından karşımıza gelen ekranda adım adım yapılacak işlemleri görüyoruz. Gerekli bilgileri girdikten sonra Validate diyoruz. Validation başarıyla tamamlandıktan sonra Run diyerek konfigürasyonu başlatıyoruz.
Commands
Bu işlemden sonra PowerPivot özelliklerini kullanabilirsiniz. Fakat yeni bir farm kurulumu oluşturduğumuz için yeni bir site collection oluşturmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra Services Application‘ ları oluşturmak gerekecek.

Bu işlemler için Central Administration‘ da Application Management altından Manage Service Applications bölümüne giriyoruz. New tuşuna basıp ardından PerformancePoint Service Application seçeneğini seçerek konfigüre ediyoruz. Service application’ a bir isim veriyoruz ve ilgili database server’ ı seçiyoruz. Sonrasında application pool bölümünde var olan bir pool verebileceğimiz gibi yeni bir application pool’ da yaratabiliriz. Best practice olarak yeni bir application pool vermenizi tavsiye ederim. Bütün service application’ ları tek bir pool’ a bağlarsanız o pool’ da oluşabilecek bir sıkıntı sonucu bütün service application’ lar çalışamaz hale gelebilir. Hatta bütün application pool’ lar için farklı user’ lara yetki vermeniz Microsoft’ un bir diğer best practice olarak tavsiye ettiği konulardandır. Service application’ ı oluşturduktan sonra üzerine tıklayarak security ayarlarını yapmamı gerekiyor. Burada Secure Store Service Application altına SSSA için proxy account’ u ve proxy’ nin kendisini yazıyorsunuz. Son adım olarak System Settings altından Manage Services on Server’ a girip PerformancePoint Service’ i start etmeniz yeterli olacaktır. Aynı adımları izleyerek Visio Graphics Service ve SQL Server Reporting Services Service application’ ları oluşturuyorsunuz.

Bu adımı da tamamladıktan sonra artık site collection feature’ lara giderek aşağıdaki feature’ ları active’ e etmemiz gerekiyor.

PerformancePoint Services Site Collection Features
BI Center Data Connections Feature
PerformancePoint Services Site Features
SharePoint Server Enterprise Site Features

Buradan sonra Dashboard Library, PerformancePoint Content List gibi application’ ları oluşturup Dashboard Designer‘ ı ya da PowerPivot ve Tabular gibi BISM connection’ ları oluşturduktan sonra PowerView yapabilirsiniz  kullanmaya başlayabilirsiniz.

Reklamlar
Bu yazı SharePoint içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to SharePoint 2013′ de Business Intelligence Features Kurulumu

  1. Geri bildirim: SharePoint’te Business Intelligence Features kurulumu | Veri Yönetimi Departmanından Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s