Integration Services Paketlerini 2012′ ye Güncelleme

Geçmiş yıllarda SSIS 2008 ile geliştirdiğiniz projelerinizi/aktarım paketlerinizi SSIS 2012′ ye güncellemek isteyebilirsiniz. Özellikle 2008 R2′ den 2012′ ye geçişle birlikte Integration Services adına gelen bir çok yenilikten faydalanmayı isteyebilirsiniz. Eğer paketlerinizi güncelleme sebebiniz server’ ların versiyonlarının güncellenmesi dışında bir gereklilikse büyük ihtimalle Project Deployment Model’ e geçiş yaparak bu yeniliklerden faydalanmak olacaktır. Project Deployment Model’ de SSIS Catalog (CLR Entegrasyonu gerektirir) ile projelerinizi SQL Server 2012 Instance’ ı üzerinden rahatlıkla yönetebilir, hiyerarşik klasör yapısı ile yetkilendirerek Catalog altındaki projelerinizi farklı seviyelerde ve güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendi içerisinde Built-in aktarım dashboard’ ları ile anlık ya da geçmiş aktarımlarınıza dair bilgilere ulaşarak performans ve hata analizleri yapabilir, Parametreleri ve Enviroment Variable’ ları kullanarak farklı ortamlar için paketlerinizi kolaylıkla çalıştırabilirsiniz. SQL Server 2012 ile gelen bu yenilikler içinde benim favorim, her ne kadar önemsiz görünsede, Undo (Ctrl + Z) ve Redo (Ctrl + Y) özelliklerinin nihayet desteklenir olması diyebilirim.

Image

Paketlerinizi güncellemek için hem SQL Server Data Tools kullanarak File–>Open–>Project/Solution diyebilir ya da Windows Explorer kullanarak Solution dosyasını (*.sln) açabilirsiniz.

Image

Bu işlemi yaptığınızda karşınıza Conversion Wizard gelecektir. Next diyerek devam edin.

Image

Ardından gelen ekranda SSIS sizi uyaracak ve yaptığınız işlemin tek yönlü bir güncelleme olduğunu belirtecektir (Sadece SSDT 2012′ de bunu belirtiyor). Burada ilk akla gelen soru şu; Upgrade yapabildiğimiz gibi Downgrade de yapabiliyor muyuz? Hayır. O yüzden yedek almış olmamız daha da önemli hale geliyor. Bir başka merak konusu; SSIS 2012′ ye aktarım yaptıktan sonra Package Deployment Model’ i kullanmaya devam edilebilir mi? Evet. SSIS 2012, SSIS 2008′ den upgrade ettiğiniz projelerinizi backwards compatibility adına Package Deployment Model’ le çalışabilmeleri için destekler. Fakat SSIS Catalog, proje seviyesinde Connection Manager ve Parametre tanımlamak gibi özelliklerden faydalanamazsınız. 

Image

Bu ekranın ardından Conversion/Migration’ ı tamamlıyoruz. İsteyenler Conversion Report’ a bakarak taşıma işlemi sırasındaki sorunları görüntüleyebilirler.

Image

Conversion/Migration report’ un hemen ardından SSIS Package Upgrade Wizard başlar. Aşağıdaki gibi paketlerinizi her hangi bir zamanda Upgrade etmek için Project altından Upgrade All Packages seçeneğini de seçebilirsiniz.

Image

Ardından gelen ekrandan hangi paketleri Upgrade edeceğimizi belirtiyoruz. Bu paketler için belirttiğiniz şifreler varsa bunları yazmayı unutmayın. Yoksa Upgrade işlemi sırasında paketler hata alacaktır.

Image

Bundan sonraki adımda upgrade işlemi yapılırken wizard’ ın uygulayacağı seçenekleri belirtiyoruz.

Upgrade connection strings to use new provider names: Bu bölümde Connection String’ leri upgrade ederken dikkatli olmak gerekiyor. Eğer projede bütün paketleri upgrade etmeyecekseniz connection stringleri de upgrade etmeyin. Upgrade ederseniz eski paketlerinizi çalıştırdığınızda hata alırsınız. Bir başka soru işareti; paketleriniz içinde 2012′ den eski veri tabanlarına (Microsoft) bağlanıyor, veri yazıyor olabilirsiniz. Bunların nasıl çalışacağı konusunda tedirgin olmanıza gerek yok. SSIS Backwards Compatible olduğundan Provider’ ları upgrade ettiğinizde bir problem olmayacaktır. (SQLNCLI10.1 –> SQLNCLI11 ya da MSOLAP.4 –> MSOLAP.5)

Validate upgraded packages: Paket upgrade edildikten sonra Validation yapılır. Eğer validation başarılı olmazsa paket kayıt edilmez.

Create new package ID: Eğer bu seçeneği seçerseniz upgrade işlemi sırasında paketin GUID’ ı yeniden oluşturulur. Paketler içerisinde bu GUID’ ları kullandığınız bir işlem, kendi kendini raporlayan bir mekanizmanız varsa bu seçeneği işaretlemeden geçin. Yeniden oluşturulan GUID’ lar eskilerinden farklı olacağından problem oluşturabilirler.

Continue upgrade process when a package upgrade fails: Upgrade işleminde paketler tek teker upgrade edilir. Bu sırada bir paket hata verirse upgrade işleminin tamamı durur. Tek seferde olabildiğince paket upgrade etmek istiyorsanız bu seçeneği işaretleyebilirsiniz. Daha sonra hata veren paketler için oluşturulan raporu inceleyerek hataları çözebilirsiniz.

Ignore Configurations: Paketleriniz içerisinde tanımladığınız configuration’ lar yerine Environment Variable’ lar kullanacaksanız bunları Ignore edin. Fakat yine de bu configuration’ ları kullanacaksanız buradaki check işaretini kaldırmayı unutmayın.

Image

Daha sonra Next diyerek upgrade işlemini başlatıyoruz. İşlem tamamlanınca duruma göre karşımıza Success ya da Fail ekranı çıkıyor.Burada oluşabilecek hatalar genellikle Password ve Script Task hataları oluyor. Script Task hatalarını düzeltmek için kodlarınızda küçük değişiklikler yapmanız gerekebilir. Zaman zaman Script Task’ ler içerisinde kullanılan “özel” kodlar problem teşkil edebiliyor.

Image

Paketlerinizi güncellediniz fakat Project Deployment Model’ e geçmek istiyorsunuz. Bunun için Proje adına sağ tıklayarak Convert to Project Deployment Model diyoruz (Aynı işlemi Project sekmesi altından da yapabilirsiniz). Karşımıza Integration Services Project Conversion Wizard çıkıyor.

Image

Next diyerek yedi adımda tamamlanacak dönüştürme işlemine başlıyoruz. Karşımıza çıkan ekranda dönüştüreceğimiz paketleri belirtiyoruz ve Next diyoruz.

Image

Sonraki adımda Proje adını ve Protection Level‘ ını belirttiğimiz Project Properties ekranı geliyor. İstenilen bilgileri sağladıktan sonra Next diyerek ilerliyoruz.

Image

SQL Server 2012 öncesinde bir paket içerisinden (Parent) bir başka paketi (Child) çağırıyorsanız ve paketlerin lokasyonunu değiştirmişseniz deployment öncesinde bunların File Connection’ larını güncellemeniz gerekiyordu. SQL Server 2012 ile birlikte Parent ve Child paketler birbirlerine isimleri üzerinden reference verdikleri için her deployment öncesinde File Connection’ ları güncellemeyi hatırlamak gibi bir külfetten kurtuluyorsunuz. Bunun için Execute Package Task’ lerinizin update edilmesi gerekiyor. Bu adımda, varsa bunları belirtiyoruz.

Image

Sonraki adımda migration yaparken taşıdığınız Configuration’ larınız varsa bunları belirtmeniz gerekiyor. SSIS 2012 bunların her biri için parametreler oluşturacak ve bundan sonra bu parametreleri Environment variable’ lar içerisinde kullanarak çalıştıracaksınız. Hem paketlerinizin yönetimi hemde development’ ı açısından kolaylık sağlayacak bir adım. Parametleri kullanarak istediğiniz paketleri (projelenin tamamı da olabilir) istediğiniz parametre ile çalıştırabilmeniz için bu adımı tamamlamanız önemli olacaktır.

Image

Create Parameters adımında, bir önceki adımda belirttiğiniz configurationlar için parametreler oluşturuyorsunuz. Configure Parameters kısmında ise oluşturduğunuz bu parametreleri basitçe konfigüre etmeniz isteniyor. Son adım olan Review’ da Wizard ile yaptığınız ayarların bir özetini göreceksiniz. Convert diyerek işlemi başlatıyoruz ve Conversion Progress’ in tamamlanmasını bekliyoruz.

Completed

İşlem tamamlandıktan sonra Projenizi kaydetmeyi unutmayın.

Reklamlar
Bu yazı SQL Server, SSIS içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to Integration Services Paketlerini 2012′ ye Güncelleme

  1. Geri bildirim: SSIS paketlerini 2012′ye güncelleme | Veri Yönetimi Departmanından Haberler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s